Strona główna » Aktualności » Projekt Ustawy o VAT - najważniejsze zmiany dotyczące kas fiskalnych

Projekt Ustawy o VAT - najważniejsze zmiany dotyczące kas fiskalnych

Data dodania: 27-09-2017

18 września bieżącego roku Ministerstwo Finansów opublikowało na stronach Rządowego Centrum Legislacji projekt „Ustawy o zmianie ustawy o podatku od towarów i usług oraz ustawy – Prawo o miarach” (pełny tekst dokumentu na stronie http://legislacja.rcl.gov.pl/projekt/12303053 ).

Zapowiada on kierunki zmian, które obejmą wszystkich użytkowników urządzeń fiskalnych. Najważniejsze propozycje:

 1. Wprowadzenie Centralnego Repozytorium Kas, z którym będą się łączyć nowe kasy on-line i gdzie będą gromadzone odebrane dane . Zarządcą danych będzie Szef Krajowej Administracji Skarbowej.

 2. Przesyłane z kas dane będą obejmowały każdą zaewidencjonowaną transakcję, a transmisja będzie się odbywała w sposób automatyczny. Jeżeli z jakiś powodów podatnik nie będzie mógł zapewnić stałego połączenia kasy z repozytorium to będzie musiał uzyskać zgodę na okresowe połączenia od Naczelnika właściwego Urzędu Skarbowego.

 3. Dotychczas stosowane kasy z papierową rolką kopii wydruków będą mogły być użytkowane, ale od stycznia 2019r. nie będzie można wymienić w nich modułu fiskalnego po jego zapełnieniu.

 4. Kasy z elektroniczną kopią paragonu będą nadal używane.

 5. Faktury do wcześniej wystawionych paragonów będzie można wystawiać tylko do paragonów z NIP-em nabywcy.

 6. Dopuszczone zostaną inne formy posiadania kasy oprócz zakupu, np.: wynajem, leasing.

 7. Podatnik zobowiązany do zakupu kasy online będzie mógł skorzystać z nowego odliczenia od podatku w wysokości 90% ceny netto kasy ale nie więcej niż 1000 zł. Odliczenie będzie musiało być zwrócone jeśli działalność gospodarcza zostałą zakończona przed upływem 4 lat.

 8. Projekt zakłada, że pewne grupy podatników będą musiały wprowadzić kasy on-line w pierwszej kolejności:

  1. Od 1 stycznia 2019r.: usługi motoryzacyjne i wulkanizacyjne, dokonujące sprzedaży benzyn silnikowych, oleju napędowego, gazu do napędu silników spalinowych.

  2. Od 1 lipca 2019r.: usługi gastronomiczne i budowlane.

  3. Od 1 stycznia 2020r.: usługi fryzjerskie, kosmetyczne i kosmetologiczne, usługi w zakresie krótkotrwałego zakwaterowania oraz usługi fitness.

    

   Zapowiada to w miarę ewolucyjne przejście na nowy system kas fiskalnych.


Przejdź do strony głównejWróć do kategorii Aktualności
Insert PILeasingBrother stopka
Oprogramowanie sklepu shopGold.pl
Korzystanie z tej witryny oznacza wyrażenie zgody na wykorzystanie plików cookies. Więcej informacji możesz znaleźć w naszej Polityce Cookies.
Nie pokazuj więcej tego komunikatu